Изграждане на добри взаимоотношения
June 2, 2009 от Адриана Велева
Публикувано в Родители
Стремежите и ценностите на тийнеджърите могат и да се различават, но всички млади хора си приличат по едно – по желанието си да се убедят, че животът им има смисъл, както и че наоколо има някой, който го е грижа за тях. Съществуват три различни пътища, по които тийнейджърите поемат, и тези пътища са пряко свързани с отговора на въпроса: „На кого му пука за мен?” Тези пътища могат и да променят посоката си на движение след известен период от време, но при повечето случаи те оставят трайни следи в по-нататъшния живот на момчето или момичето.
Пътят на успеха
Ако тийнейджърът е уверен, че родителите са неподправено загрижени за него и го обичат безусловно; ако той/тя са сигурни, че могат винаги да се обърнат към родителя за помощ, това е сигнал, че детето ви е поело пътя към успеха. Тогава твоята роля ще бъде роля на някой, който подкрепя, насърчава и дава тласък.
Пътят на случайността
Ако това, което най-много интересува тийнейджъра, е мнението на приятелите му, или пък основното нещо, което го интересува, са забавленията, бъдещето му трудно може да се предвиди, понеже то ще зависи до голяма степен от външни фактори и влияния.
Пътят на провала
Макар и не непременно задължително, много тийнейджъри избират пътя на дрогата или самоубийството именно поради преживяно отхвърляне. Ако отговорът на въпроса: „На кого му пука за мен” е „никой”, това е отворена врата, канеща провала на гости в живота на съзряващото момче или момиче. Безспорен е фактът, че детето ще трябва да навлезе в етапа на зрелостта с позитивен възглед към живота, за да може да успее и да налучка верния път. То трябва да се чувства значимо, прието и със стойност, за да се развива успешно.
Проблемът с изграждането на приятелствата не може да бъде пренебрегван, тъй като позитивните взаимоотношения могат да съдействат за позитивния растеж, докато негативните взаимоотношения ще променят посоката на движение право надолу. Може би следващите няколко предложения ще ви помогнат да си създадете картина за вашата роля в тази така важна задача:
Наблюдавайте кои са приятелите на тийнейджъра. Без да досаждате, опитайте се да се сприятелите с тях Ако сте отзивчиви, можете да съберете у вас цяла банда. Постарайте се да изглеждате, звучите и се обличате актуално.
Изисквайте тийнейджърът да прояви отговорност и отчетност по отношение на това с кого, кога, къде и до колко часа се среща. Това е валидно най-вече за ранния и междинния етап на юношеството.
Ако тийнейджърът реши да се среща с някой, който е провокативен, използва циничен език, консумира цигари и алкохол (или още по-зле – наркотици), вземете решителни мерки. Обяснете на
тийнейджъра, че ще трябва да се среща с подобен индивид единствено у вас и то под надзора на възрастен, без да остават двамата на затворена врата. Ако установите, че ващето дете усвоява лошите навици на приятелчето си, вземете още по-решителни мерки, като ги разделите перманентно!
Тъй като тийнейджърите много често сформират групи, постарайте се да разберете какво влияние се освобождава оттам. Ако влиянието е позитивно, окуражавайте подобни събирания, но ако не е – предизвикайте тийнейджъра да си намери друга група по интереси.