Колоездене у дома
May 27, 2009 от Дарина Павлова
Публикувано в Спорт
Често между работата и напрегнатото ежедневие не ни остава време да поработим за добрата форма. Практично решение срещу обездвижването е закупуването на велоаргометър. „Апартаментният велосипед” е чудесен и достъпен начин за поддържане на цялостния физически тонус, както и за загубата на тегло.
Удоволствието от карането на колело прави велоаргуметъра един от най-приятните видове домашни упражнения. Карането на колело, независимо дали вкъщи или навън е добро аеробно упражнение. Въртенето на педалите подобрява функцията на белите дробове и сърдечно-съдо-вата система. Натоварват се мускулите на краката и корема, без тежестта да пада директно върху ставите. Предимства на велоаргометърът са, че може да се упражнява по всяко време, независимо от условията, без рискове като блъскане от кола или ухапване от подивели кучета. Друг плюс е, че ръцете остават свободни за превключване на телевизионните канали, четене на книга, или списание.
Ето няколко важни съвета, за да бъде карането на велоаргометър по-продуктивно и приятно:
Ако всеки път карате с едно и също темпо, тялото ви ще свикне с натоварването. За да продължавате да виждате резултат от усилията си, сменяйте напражението. Първо започнете с умерено натоварване, докато тялото ви загрее, в последствие увеличете степента и редувайте периодите, като с времето удължавайте периодите на високо ниво.
Друг начин да„изиграете” тялото си, така че да не привиква към упражненията, е да сменяте скоростта. Независимо от степента на натоварване увеличете скоростта, с която въртите педалите. Пробвайте да редувате бавно въртене с по-голямо натоварване и учестено въртене с по-малко натоварване.
Независимо дали карате прави, леко наклонени назад или напред, много важно е гръбначният стълб и вратът да са в правилна позиция. За да избегнете умората и дискомфорта в гърба, навеждайде се от ханша, а не от кръста.
Карането на велоаргометър изисква въртене на педалите, а не натискането им надолу. Старайте се да описвате цели кръгове с краката си. В случай, че за да направите оборот се изисква силно да натискате педалите или да се накланяте встрани, вероятно сте нагласили уреда на твърде високо ниво, което може да доведе до контузии.
Закупуването на велоергометър е добра инвестиция, стига да не се превърне в излишна мебел.
За да направите карането приятна, разтоварваща и неотменима част от ежедневието си, фокусирайте се в упражнението, представяйки си, че карате по пътеки и хълмове. Изберете пододящ фон – гледайте или слушайте нещо, което ще ви стимулира, а в същото време разпусне психически.
Насоки за безопасно каране на велоергометър:
Програмата за каране на велоергуметър е лесна за усвояване. Следните препоръки се отнасят до всички практикуващи:
1. Преди да започнете каквато и да е програма за упражнения се консултирайте с личния си лекар. Хронични и прекарани здравни заболявания, минали наранявания, приемани медикаменти и други фактори могат да окажат влияние върху способността ви за безопасно практикуване на спортната програма.
2. Преди да започнете експлоатацията, опознайте функциите и възможностите на велоергометъра. Разберете как се спират педалите в случай на спешност.
3. Бъдете сигурни, че уредът е настроен оптимално за физическите ви характеристики и не създава рискове и неудобства.
4. Височина на седалката: Колената трябва да се леко свити, когато кракът е в свалена позиция.
5. Позиция за дръжките: Нека ръкохватките са изправени и когато започнете да карате, ги настройте по-близо до вас. Лактите трябва да са леко свити, като ръцете са на удобно разстояние от дръжките.